Vodič za izbor zanimanja

Vodič za izbor zanimanja

KAMENOREZAC-KLESAR (3)
Kamenoresci režu i oblikuju kamen, izrađuju i ukrašavaju nadgrobne spomenike i različite elemente koji se koriste u gradnji. Izrađuju kamene ploče, kamene blokove različitih oblika i veličina, ornamente za fasade zgrada, prave stepenice, lukove, podupirače, rukohvate… Bave se izradom figura i kipova, graviranjem likova na kamenim blokovima za izradu spomenika i za dekoraciju zgrada. Najčešći postupci koje koriste jesu lomljenje, rezanje, klesanje, brušenje, poliranje. Rad nekad počinje već u kamenolomu, gde oni učestvuju u vađenju i osnovnoj obradi kamena, a nastavak rada se odvija u radionicama i pogonima. Radi se pretežno stojeći, u pognutom položaju, povremeno klečeći, čučeći, sedeći. Posao se obavlja i na otvorenom i u zatvorenom prostoru, prašini, buci, lošim vremenskim uslovima. Pri radu moraju da podižu i prenose teže predmete.

KERAMIČAR-TERACER-PEĆAR (3)
Polaže keramičke pločice i mozaike na podove i zidove kupatila, kuhinja, stepeništa, bazena, fontana i ostalih prostora koji zahtevaju oblaganje keramikom. Betonira i priprema podloge primenjuje različite tehnologije sa efektom kamena, opeke, šljunka itd. Zida kaljeve peći, kamine, kotlovne peći, oblaže gvozdene peći, preziđuje i čisti. Radi u zatvorenom i na otvorenom, izložen promaji, prašini, mokrim materijalima. Posao obavlja klečeći, čučeći ili stojeći.

KOMERCIJALISTA (4)
Tipični radni zadaci komercijaliste jesu kontaktiranje s dobavljačima i kupcima i ugovaranje prodaje proizvoda i usluga. Za obavljanje posla komercijaliste potrebne su informacije i znanja iz oblasti kvaliteta robe, praćenje i proučavanje propisa iz područja trgovine, uvid u cene i pojavljivanje novih proizvoda i usluga na tržištu, kao i dobre veštine komunikacije. Takođe, radi na pronalaženju novih klijenata, obezbeđuje kvalitetan transport robe. Radi administrativne i druge kancelarijske poslove. Većina oglasa za posao zahteva da komercijalista poseduje vozačku dozvolu B kategorije – u poslednje vreme se najviše traže terenski komercijalisti. Za razliku od toga, obrazovni profil komercijalista (4) osposobljava za rad u svim sektorima veletrgovinskih i spoljnotrgovinskih preduzeća, dakle prvenstveno za kancelarijski rad.

KONDUKTER U ŽELEZNIČKOM SAOBRAĆAJU (3)
Kondukter proverava i/ili naplaćuje karte putnicima u vozu prilikom putovanja. Stara se o smeštaju putnika, daje informacije o redu vožnje, usputnim stanicama, vodi računa o bezbednosti putnika i prtljaga i nastoji da putnicima omogući što prijatnije putovanje. Vodi propisanu dokumentaciju, brine o inventaru vagona. Za ovaj posao je karakterističan rad u smenama.

KONFEKCIONAR – KROJAČ (3)
Bavi se izradom odeće. Radi na konstrukcijskoj pripremi krojenja: izrađuje šablone, priprema i kontroliše osnovne materijale, zacrtava krojeve (polaganje, crtanje i kopiranje šablona ili krojeva), kontroliše nacrt prema uzorku, veličini, boji, partiji. Kroji ručno ili uz upotrebu šablona i sprava za krojenje – kružnih noževa, noževa na traci, sprava za izrezivanje, pritiskanje i slično. Na kraju kompletira i slaže iskrojene i označene delove odeće, šije ih i dorađuje. Radi u zatvorenoj prostoriji, sedeći ili stojeći, u nagnutom položaju, uz manju buku.

KONOBAR (3) / UGOSTITELJSKI TEHNIČAR (4)
Dočekuje goste, smešta ih, upoznaje sa izborom jela i pića, prima narudžbine, poslužuje,naplaćuje i ljubazno ih ispraća. Priprema i aranžira prostor za ručavanje. Vodi računa o urednosti i higijeni inventara u ugostiteljskom objektu, kao i o svom izgledu. Radi u smenama, ponekad noću, u zatvorenim prostorijama, otvorenim terasama i baštama. Radi stojeći i u pokretu. Pri radu može biti izložen većim koncentracijama duvanskog dima. Ugostiteljski tehničar radi složenije i odgovornije poslove, ima mogućnost napredovanja i direktnu prohodnost na strukovne ili akademske
studije iz oblasti ekonomije, turizma, hotelijerstva itd. Konobar može nastaviti studije isključivo na visokim hotelijerskim školama strukovnih studija.

KONZERVATOR KULTURNIH DOBARA (4)
Otklanja oštećenja na umetničkim delima (restauracija), posebnim tehnikama ih štiti od daljeg propadanja (konzervacija). Može raditi u okviru stručnih timova pri galerijama i muzejima. Posao konzervatora uključuje visok stepen znanja, strpljenja i odgovornosti kako bi se donela odluka
koji su postupci najbolji za konkretno delo. Uz različite tehnologije zaštite upoznaje i veliki broj umetničkih tehnika (štafelajno slikarstvo, zidno slikarstvo, ikonopisanje, vajanje,…) te može i samostalno da stvara umetnička dela.

KOZMETIČKI TEHNIČAR (4)
Kozmetički tehničar obavlja stručne tretmane kože lica, tela, kose i noktiju. Cilj je nega i ulepšanje, a ponekad i terapija po savetu lekara dermatologa. U svom poslu služi se različitim aparatima i uređajima za kozmetičku obradu kože, masažerima, lupama za pregled lica i vrata, aparatima za epilaciju, lampama. Kozmetičar čisti kožu lica i tela, što je temelj kozmetičkog rada i nege. Tretmani mogu uključivati i uklanjanje suvišnih dlačica, bora, strija i sitnih ožiljaka (uz pomoć lasera), kao i mnoge druge savremene kozmetičke metode. Rade u čistoj radnoj sredini, obično u smenama od osam sati.

KROVOPOKRIVAČ (3)
Pokriva krovnu konstrukciju građevine raznim materijalima. Pre postavljanja krovnog pokrivača krovopokrivači izrađuju krovnu konstrukciju – na krovne grede zakucavaju sloj dasaka, zatim – da bi krov bio vodootporan – postavljaju izolaciju. Sledeći korak u tom poslu jeste učvršćivanje letvi. Kako će one biti postavljene zavisi od materijala od koga će biti krov. Konačno se postavlja završni sloj krova i učvršćuje – opet zavisno od vrste krovnog pokrivača – ekserima, zavrtnjima, com, bitumenom, malterom ili na neki drugi način. To mogu biti različite vrste crepa, lima, tegole, i ostali savremeni materijali. Ukoliko se radi na tradicionalan način, mogu se postavljati drvene pločice (šindra) ili tanki, posebno obrađeni kamen. Izuzetno, neke se građevine – kao spomenici seoske arhitekture – i danas mogu prekrivati slamom ili nekim sličnim materijalom.

KUVAR (3) / KULINARSKI TEHNIČAR (4)
Priprema sve vrste toplih i hladnih jela. Vrši izbor i pripremu namirnica, određuje način pripremanja (kuvanje, pečenje, prženje, i drugo), kao i serviranje jela. Na osnovu propisa i zahteva ugostiteljskog objekta u kome radi, kuvar sastavlja jelovnike, naručuje namirnice i preuzima naručenu robu, skladišti je i čuva od kvarenja. Radi uglavnom u zatvorenim prostorijama u kojima je povišena temperatura i vazduh zasićen parom. Radi pretežno stojeći i u pokretu, uz stalno angažovanje ruku. Sticanjem diplome četvrtog stepena, dobija se zvanje kulinarskog tehničara i mogućnost napredovanja do glavnog kuvara, kao i šira prohodnost za nastavak studija. Kuvari mogu nastaviti studije isključivo na visokim hotelijerskim školama strukovnih studija.

Similar Posts