18. novembar

1993. godine – Lideri Južne Afrike, crnci i belci, odobrili su ustav kojim je označen kraj politike aparthejda u toj zemlji.

Aparthejd (na afrikansu, apartheid „odvojenost“, „razdvajanje“, „odvojeni razvoj“) je bio socijalni sistem, koji je sprovodila vladajuća bela manjina u Južnoafričkoj Republici u 20. veku.

Ovaj sistem rasne segregacije je nakon pobede burske Nacionalističke stranke na izborima 1948. godine uveden kao službena politika Južnoafričke Republike.

Njime je stanovništvo Južne Afrike podeljeno na belce, crnce, Indijce i „obojene” (mulate), s time da su jedino belci imali puna politička prava.

Otprilike četiri petine nacionalnog dohotka Južnoafrčke Republike je u bilo u rukama jedne petine belaca.

Prema statističkim podacima — svaki obojeni stanovnik ove republike prosečno je hapšen i saslušavan jednom godišnje, svaki bez prava glasa, nepismen svaki drugi, svaki peti bez zaposlenja, svaki drugi crni dečak je umirao pre svoje desete godine.

Aparthejd, stvoren pod snažnim uticajem rasizma i protestantskog fundamentalizma, s vremenom je izazivao sve žešći otpor većinskog crnačkog stanovništva, a na JAR navukao antipatije cele međunarodne javnosti. Pod spoljnim i unutrašnjim pritiscima, apartheid se počeo postupno ukidati 1980-ih, da bi u potpunosti bio ukinut nakon godine 1994. godine dolaskom Nelsona Mandele na vlast.

Godine 1993 de Klerk i Mandela su zajedno nagrađeni Nobelovom nagradom za mir „za njihov rad na mirnom okončanju aparthejdnog režima, i za postavljanje fondacija za novu demokratsku Južnu Afriku”.

 

Similar Posts