Šta je anksioznost?
Anksioznost je hronično stanje tenzije, brige, straha. Anksioznost nije neka vaša osobina ili karakterna crta, koju vam dodele vaši bližnji.
Ovo je važno da osveste i prihvate i osobe koje se bore sa anksioznošću, podjednako kao i njima bliski prijatelji ili članovi porodice.
Kada član porodice uputi anksioznoj osobi reči poput:
– “Lenštino, nikad ništa od tebe!”
– “Isti si tvoj otac! Sve na dreku hvataš!”
– “Reći će ljudi da si neki čudak!”,
budite sigurni da je neće ni motivisati, niti pokrenuti. Naprotiv! Samo se doliva “ulje na vatru”.
Šta je anksioznost?
Naravno, onda u razgovoru sa anksioznom osobom čujem kako mi objašnjava da je ona tako nesposobna, da nije u skladu, da je glupa, lenja, nedostojna…
To nije tačno!
Anksiozna osoba bije ozbiljnu bitku. Treba prvo da ugleda taj neizmeran, neracionalan i neadekvatan strah. Kada ga postane svesna treba i da ga oseti i prizna da je tu, prisutan u svakoj pori života, a zatim da radi na svome osnaživanju i dešifrovanju obrazaca koji mogu doprineti razvoju anksioznosti (npr. odbacujuće ponašanje, preteće, neprijateljsko ponašanje, strah od napuštanja, neuspeha, i sl.).
Anksioznost je često prateća pojava adaptaciji na stresnu situaciju. Međutim, u današnje vreme sve češće, preraste i u psihopatološki poremećaj.
Ako preterano brinete kako ćete biti prihvaćeni u društvu, kako će vas videti, kako ćete se pokazati, ako vam je nivo samopoštovanja nizak (ili ga ni nema), ako imate više negativnih nego lepih interakcija sa prijateljima, ne brinite i ne povlačite se.
Niste ni ružni, ni glupi, ni nesposobni, ni nadmeni, ni agresivni, ni lenji, ni trapavi… Potpuno ste u redu! Samo je vaš strah od pojavljivanja pred drugima, snažniji od želje da se i pojavite. Taj strah nije racionalan, on vas “radi”, a vaš zadatak je da na njemu radite.
Ne bojte se, niste sami 💯
Psihoterapeut
Olivera Ćirković
#ljubav #strah #stres #sklad #bes #radnasebi #strpljenje